W roku 2008 wybudowano nowy chór

Wybudowano  nowy chór w stylu neobarokowym. Zaprojektował  go inż. Zygmunt Lewczuk.  Wykonała firma budowlana Pana Stanisława  Janusa z Mszalnicy. Wybudowany chór bardzo dobrze wpisał się w całość wnętrza neobarokowego kościoła.

W roku  2010 odnowiono Ołtarz Bożego miłosierdzia

Odnowiono i rozbudowano ołtarz z XVII wieku znajdujący się w lewej nawie kościoła. Zrekonstruowano go jako ołtarz Bożego Miłosierdzia.  Dokonała tego firma Pana Jana Kowalczyka i Jana Wańczyka
Przebudowa dotyczyła betonowego stipes – zmieniono na drewniany –  retabulum – obecnie przebudowane  na  trójosiowe – w którym zostały umieszczone 3 obrazy:  Miłosiernego P. Jezusa,  Św. Faustyny i obraz Błogosławionego Michała Sopocki,  antepedium, mensy i odbudowy tabernakulum na pedeli,  Nad ołtarzem umieszczono istniejący obraz  Matki Bożej Nieustającej Pomocy.  Obrazy wymalował Pan Jan Wańczyk.  W trakcie konserwacji rzeźb przedstawiających aniołów, odkryto iż pierwotnie postacie te nie posiadały skrzydeł, a domontowane zostały w późniejszym okresie. Po przeanalizowaniu  gestów, ułożenia rąk oraz założonych na głowach koron, odkryto, że figury te przedstawiają świętych Królów św. Wacława i św. Kazimierza. Po konserwacji i przywróceniu im wcześniejszej formy postacie  świętych królów Wacława i Kazimierza zostały zamontowane nad kolumnami, na drugiej kondygnacji ołtarza.
Do  odnowienia i zrobienia ołtarza Bożego Miłosierdzia zmobilizowała nas odprawiana przez parafie  od kilkunastu lat  co piątek nowenna do Miłosierdzia Bożego, odprawiana tez od kilkunastu lat  Wielka Nowenna do Bożego Miłosierdzia od Wielkiego Piątku do Święta Bożego Miłosierdzia  oraz niezwykła obietnica Pana Jezusa Miłosiernego związana ze świętem Miłosierdzia Bożego, która mówi że „ kto przystąpi w święto bożego miłosierdzia do spowiedzi i Komunii świętej dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar”  czyli takiej łaski jaka otrzymujemy tylko w sakramencie Chrztu Świętego ( Dz. S. 383, nr. 1109 )jest to dar większy od odpustu zupełnego, tym bardziej ze  warunki sa bardzo łatwe do wypełnienia.  Biorąc pod uwagę naukę Kościoła o odpustach, można wnioskować, ze do spowiedzi można przystąpić kilka dni przed Świętem Miłosierdzia i po nim.(najlepiej w święto)
W naszej parafii odbiera wielka cześć Miłosierdzie Boże według  wskazań Św. Faustyny, szczególnie przez co piątkową nowennę o godz. 18.30(16.30). Cieszymy się że w naszej parafii jest  piękny potrójny ołtarz miłosierdzia Bożego.

Krótka historia bocznego ołtarza św. Józefa.

Ołtarz boczny św. Józefa z XVII w.  obecnie znajdujący się  w Nowym Kosciele p.w. św. Ap Filipa i Jakuba został Przeniesiony ze starego koscioła w roku 2010. W starym koscile pełnił funkcje ołtarza głównego. To w tym ołtarzu znajdował się cudowny obraz matki Bożej Mystkowskiej
Obecny  kościół  w Mystkowie  p. w. św. Ap Filipa i Jakuba  został wybudowany  w latach 1905 – 1910.   Po wybudowaniu  kościoła w/w  ołtarz  został przeniesiony ze starego kościoła do prawej nawy nowego  Kościoła.   Ołtarz ten do roku 1910 przebywał w starym Kościele  sw Mikołaja.  Był głównym ołtarzem starego kościoła.  W tym ołtarzu był umieszczony cudowny obraz pochodzący z XVI wieku  Matki Bożej Mystkowskiej  czczony w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Do roku 1910  zwany była ołtarzem Matki Bozej Mystkowskiej.
W roku 1962 zmieniono wystrój ołtarza.  Na miejsce obrazu  Matki Bożej  – umieszczono obraz św. Józefa. Od tamtego  czasu nazywamy go ołtarzem  św. Józefa.
W roku 2012  postanowiono dokonać konserwacji i wyzłocenia ołtarza Św. Jozefa.   Komisja po naradzie postanowiła że nie tylko należy go odnowić ale i przywrócić mu pierwotny wygląd.    Na podstawie zgromadzonych  starych zdjęć i po zaczerpnięciu informacji najstarszych parafian, zrekonstruowano w przybliżeniu pierwotny wygląd ołtarza.  Ołtarz jest wyzłocony i odnowiony. Przywrócono mu  pierwotny wygląd.  Zachwyca pielgrzymów i turystów.

Jak teraz wygląda  ołtarz.

Ołtarz został rozbudowany o  dwa  boczne  wejścia, nad którymi umieszczone są wnęki z rzeźbami św. Bpa Stanisław męczennika i św. Wojciecha.  Przez te wejścia  można na kolanach obchodzić ołtarz.   Nad wejściami  są umieszczeni dwaj   święci: Św. Roch i sw.  Sebastian. W polu środkowym ołtarza znajduje się  retabulum z obrazem przedstawiającym św. Józefa z dzieciątkiem. Ramo ozdobione wstęgami usychającego akantu. Obok  obrazu są cztery kolumny.  Nad kolumnami  znajdują się  rzeźby aniołów.    Druga kondygnacja ołtarza stanowi pole z obrazem św. Stanisława Kostki autorstwa Sotyrysa Pandopulosa. z roku 1962.  Obok obrazu znajdują się  rzeźby dwóch aniołów.  Nad obrazem  św. Stanisława  w samym szczycie znajduje się rzeźba Boga Ojca z  adorującymi aniołami.

Strona parafia.mystkow.pl korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
OK, zgadzam się
x