Do ciężko chorego należy poprosić kapłana wcześniej, zanim chory utraci przytomność. Nie należy zwlekać i obawiać się wizyty kapłana. Sakrament Namaszczenia Chorych ma leczyć i  umocnić w chorobie i cierpieniu. Jest on przeznaczony dla żywych,a nie umarłych.

namaszczenie-chorychChorych odwiedzamy regularnie w pierwsze soboty miesiąca. Każdego chorego, który pragnie przyjmować księdza raz w miesiącu, należy zgłosić w zakrystii lub kancelarii.

Istnieje możliwość przyjęcia przez chorego Komunii Świętej w domu. W każdą niedzielę parafialni szafarze roznoszą Eucharystię dla chorych, którym stan zdrowia nie pozwala na uczestnictwo we Mszy Św. w kościele.

Pogrzeb

1. Zgłaszając pogrzeb do kancelarii parafialnej należy przynieść ze sobą:

1. wyciąg aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego

2. świadectwo zaopatrzenia chorego Sakramentami św. (np. ze szpitala)

2. Jeśli pogrzeb jest na cmentarzu parafialnym dodatkowo:

1. akt własności grobu

2. „kartę zgonu (dla celów pochowania zwłok)”

Najlepszym darem dla Zmarłego jest pełne uczestnictwo we Mszy św. (z przyjęciem Komunii św.).

Warto naśladować piękny zwyczaj zamawiania Mszy św. za Zmarłego, zamiast kwiatów czy wieńców pogrzebowych.