„Bóg jest miłością i chrześcijaństwo jest religią miłości. Podczas gdy inne systemy myślenia i postępowania chcą budować świat człowieka oparty na bogactwie, władzy, przemocy, wiedzy czy użyciu – Kościół głosi Miłość.” /bł. Jan Paweł II/

malzenstwoPrzed zawarciem sakramentu małżeństwa konieczne są dwa spotkania w kancelaria dla spisania protokołu przedślubnego.    Zgłaszamy się w godzinach działania kancelarii parafialnej.          Można ustalić inny termin.

Na spisanie protokołu należy zgłosić się 3 miesiące przed planowanym ślubem. Do kancelarii parafialnej należy przynieść:

1. świadectwo chrztu i bierzmowania ( świadectwo Chrztu ważne 3 miesiące)
  2. dowody osobiste,
  3. ostatnie świadectwo z religii tzn. świadectwo maturalne lub z III. klasy szkoły zawodowej
  4. zaświadczenie o udziale w katechizacji przedmałżeńskiej
  5. data I Komunii Świętej
  6. zaświadczenia z USC o braku przeszkód do ślubu konkordatowego ( po zaświadczenia trzeba się zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego dopiero po pierwszym spotkaniu w kancelarii.)
  • Wszystkich narzeczonych obowiązują dni skupienia dla narzeczonych, kurs przedmałżeński, trzy rozmowy w Katolickiej Poradni Życia rodzinnego.
  • W przypadku osób owdowiałych, należy przedstawić wyciąg z księgi zmarłych wydany przez parafię, w której odbył się pogrzeb małżonka.
  • Sakrament małżeństwa powinno się przyjmować w czasie Mszy św., w obecności dwóch pełnoletnich świadków.
  • Na ok. 2 tygodnie przed ślubem narzeczeni powinni uzupełnić w kancelarii brakujące dokumenty i odbyć tzw. Drugą rozmowę z duszpasterzem.

Zapraszam też ro parafialnych grup rodzinnych zaraz po ślubie.

Kurs przedmałżeński

W ramach kursu można odbyć weekendowe rekolekcje dla narzeczonych. Odbywają się
w Domu Rekolekcyjnym Arka (Gródek n/Dunajcem) lub Opoka (Stary Sącz).

Można również uczestniczyć w spotkaniach organizowanych na terenie różnych parafii (np. przez cztery kolejne niedziele).

Dzień Skupienia dla Narzeczonych

Dla naszego dekanatu dzień skupienia odbywa się w każdą czwartą niedzielę miesiąca przy Parafii Niepokalanego Poczęcia w Nowym Sączu o godzinie 10.30.

Poradnia rodzinna

W poradni rodzinnej należy uczestniczyć w trzech indywidualnych spotkaniach. W naszym dekanacie- Nowy Sącz Wschód- działa poradnia przy parafii MB Niepokalanej:

I spotkanie I wtorek miesiąca,
Biblioteka lub sala 12
od godz.: 17.00
II spotkanie I środa miesiąca od godz.: 17.00
III spotkanie IV czwartek miesiąca od godz.: 17.00

Można uczestniczyć również w spotkaniach w innej poradni.

Świadkiem może zostać osoba bierzmowana, wierząca, praktykująca, ciesząca się opinią dobrego chrześcijanina. Dlatego osoby żyjące w niesakramentalnych związkach, bądź z innych powodów nie mogące być pod wpływem Łaski Uświęcającej nie zostaną dopuszczone do pełnienia funkcji świadka państwa młodych.